Korekcja wrastającego paznokcia

W czasie pierwszej wizyty staramy się znaleźć przyczynę wrastania paznokcia. Uczymy, jak prawidłowo zadbać, żeby uniknąć w przyszłości podobnego problemu. Omawiamy formę korekcji wrastającego paznokcia np. tamponada, rurka protekcyjna, bądź klamra.

Wrastający paznokieć jest dość dokuczliwym problemem. Przede wszystkim objawia się bólem, często zaczerwienieniem, obrzękiem, a w zaawansowanym stadium pojawia się stan zapalny i hipergranulacja w okolicy wału paznokciowego. Stan taki utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w przypadku istniejącej infekcji stanowi również zagrożenie zdrowia.

Wrastający paznokieć może być jednorazowym przypadkiem, a może także dokuczać swojemu właścicielowi przez lata. Każda z tych sytuacji wymaga indywidualnego rozpatrzenia i znalezienia stosownego rozwiązania. Problem z wrastającymi paznokciami dotyczy pacjentów z wszystkich grup wiekowych: dorosłych, młodzież, dzieci a nawet niemowlęta. Często jest to związane z nieprawidłową pielęgnacją i stylem życia (sposób obcinania, noszone obuwie), przebytymi urazami, infekcjami paznokci, ważny jest także naturalny kształt paznokci oraz predyspozycje, a także sposób chodzenia (rozkład sił) czy deformacje (paluchy koślawe – halluksy).

Leczenie wrastających paznokci.

Zwalczanie wrastania polega przede wszystkim początkowo na zniesieniu dolegliwości bólowych, a w przypadku stanu zapalnego – na wyeliminowaniu go. Następnie, w uzasadnionych przypadkach, stosuje się korekcję paznokcia – zmianę jego kształtu, aby problem ten nie nawracał w przyszłości. Najczęściej stosuje się klamrę ortonyksyjną, której działanie jest analogiczne do aparatu ortodontycznego. Co ważne, w przeciwieństwie do resekcji klinowej bądź całkowitej paznokcia, metoda ta pozwala na zachowanie paznokcia oraz definitywne zażegnanie problemu. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwowanych dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia, rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii (zabiegi, koszt, czas trwania oraz stosowna pielęgnacja domowa).