Ultradźwięki

Ultradźwięki są to fale mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. W dermatologii i kosmetyce wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości 22-30 kHZ, 1MHz i 3MHz. Wykazują one działanie:

– Mechaniczne, które polega na wprawianiu cząstek w tkankach w rytmiczne drgania i wywołaniu tzw. „mikromasażu komórek”. Powoduje to poprawę mikrokrążenia, wzrost przepuszczalności błon komórkowych, przyspieszenie metabolizmu komórek – poprawia więc zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen, a także ułatwia usuwanie produktów przemiany materii. Drganiom cząsteczek towarzyszy zjawisko kawitacji.
– Cieplne, polegające na przekształceniu energii przenoszonej w tkankach na ciepło, które przyspiesza metabolizm komórkowy, dzięki czemu następuje zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny, a także wywiera korzystny wpływ na tkankę nerwową.
– Fizykochemiczne, czyli przyspieszenie metabolizmu w skórze, poprawa pH powierzchni skóry, zwiększenie absorpcji składników odżywczych oraz efektu bakteriobójczego.

Peeling kawitacyjny jest to oczyszczanie skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej, wzbogacone o mikromasaż. Dzięki niemu usuwa się nadmiar łoju, bakterie, zbędne produkty przemiany materii, resztki kosmetyków, obumarłe komórki i jednocześnie uzyskuje się efekt bakteriobójczy. Podstawą leczniczego działania fali ultradźwiękowej są takie czynniki jak: wzrost przepuszczalności błon komórkowych, usprawnieni oddychania tkankowego i pobudzenie przemiany materii komórek, wpływ na procesy enzymatyczne, zmiany w strukturze koloidów tkankowych i ich uwodnienie, zmiany składu jonowego tkanek.
Zaleca się, by po peelingu kawitacyjnym wykonać sonoforezę.

Rozszerzone naczynka krwionośne, rumień i efekt zaczerwienienia twarzy może być zredukowany w ciągu 4-5 zabiegów, wykonywanych co 2-3 dni. Najczęściej wprowadzane sonoforezą preparaty to: arnika, witamina K, ecsyna, rutyna. Ultradźwięki w połączeniu odpowiednimi preparatami mogą również wspomóc leczenie przebarwień.

Częstym problemem są także obrzęki i zacienienia wokół oczu. Powstają one czasami w wyniku zaburzeń przemiany materii i krążenia, czego wynikiem jest odkładanie się tłuszczu i wody w tkankach. Dzięki działaniu fal ultradźwiękowych następuje poprawa mikrokrążenia, rozbicie komórek tłuszczowych i stwardnień podskórnych.

Ultradźwięki wspomagają uzyskanie efektu wygładzenia zmarszczek, zwiększenia nawilżenia, jędrności, napięcia i elastyczności.

Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków:
– nowotwory
– ciąża
– czynne procesy gruźlicze
– skazy krwiotwórcze
– niewydolność krążenia
– zaburzenia rytmu serca
– wszczepienie sztucznego rozrusznika serca
– zaburzenia ukrwienia obwodowego
– zakrzepowe zapalenie żył
– ostre procesy zapalne i stany gorączkowe
– ciężki stan ogólny i wyniszczenie
– nie zakończony zrost kości
– stany po terapii RTG
– obecność w tkankach metalowych ciał obcych
– nerwicę wegetatywną znacznego stopnia
– nerwobóle idiopatyczne